Systemy szybkiego mocowania narzędzi „Flexline I 4.0-ready” stale monitorują punkt mocowania i proces produkcyjny

Do zastosowania w zautomatyzowanych systemach mocowania w suwaku prasy. „Flexline Indutrie 4.0-ready” przeznaczone do automatyzacji systemów mocowań narzędzi, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem Klientów.

Wielu operatorów pras korzysta z tego typu systemów, które dodatkowo można zdigitalizować i, przy niewielkim wysiłku, połączyć sieciowo, mówi Andreas Reich, kierownik działu produktów ds. technologii mocowania narzędzi w firmie specjalizującej się w technologii mocowania. Ten nowy produkt jest łatwy w użyciu, niedrogi i prosty w montażu: „dzięki temu łatwo jest korzystać z zalet tej technologii” dodaje ekspert ds. optymalizacji procesu.


Flexline I 4.0-ready mocuje górne narzędzie na suwaku prasy. System jest przeznaczony do stosowania w zautomatyzowanych systemach mocowania i aplikacjach Przemysłu 4.0. Znacznie ułatwia czynności przeglądowe, a tym samym pomaga ustabilizować proces produkcyjny i uniknąć nieprzewidzianych przestojów.

Wcześniejsze wykrywanie problemów

Nietypowe siły mocowania i rozwarcia, przeciążenia lub oznaki zużycia można szybko zidentyfikować dzięki ciągłemu monitorowaniu punktu mocowania i procesu produkcyjnego. Ciągły wykres krzywej siły zacisku ułatwia również szybką analizę błędów podczas serwisowania i pomaga szybko rozwiązywać problemy.

Dzięki gotowości i zgodności systemu Flexline I 4.0-ready ze standardami Przemysłu 4.0 różne zintegrowane czujniki mierzą siły mocowania w czasie rzeczywistym i przesyłają dane do sterownika prasy za pośrednictwem interfejsu – na przykład IO-Link. Alternatywnie ROEMHELD dostarcza oprogramowanie weryfikujące, które graficznie wyświetla stan mocowania narzędzia. Możliwa jest również zdalna konserwacja.

Dodatkowy system czujników pomaga określić stopień zanieczyszczenia medium ciśnieniowego i podjąć odpowiednie środki konserwacyjne, dzięki którym można uniknąć uszkodzenia elementu mocującego.

Flexline I 4.0-ready może być stosowany do prawie każdego typu prasy i do prawie wszystkich rodzajów narzędzi

Flexline I 4.0-ready ma budowę modułową i może być instalowany zarówno do mocowania za krawędź narzędzia, jak i wybranie. Dzięki podwójnemu tłokowi jak i skokowi mocowania 19mm i prędkościom przesuwu do 150 mm/s system nadaje się do wielu zastosowań. Liczne opcje konfiguracji sprawiają, że Flexline I 4.0 jest gotowy do użycia dla prawie każdego typu prasy i dla prawie wszystkich narzędzi. Nadaje się zarówno do pierwszej instalacji, jak i do późniejszego montażu/doposażenia i nadaje się do stosowania w automatyzacji linii pras.

Andreas Reich spodziewa się, że przyszłość należy do systemów mocowania zgodnych z Przemysłem 4.0, takich jak Flexline I 4.0-ready: „Oprócz pozycjonowania i mocowania, elementy te mogą sterować, przy użyciu rzeczywistych danych, dodatkowymi funkcjami w narzędziu, które wynikają z coraz bardziej złożonych procesów formowania i monitorowania stanu.”

Kompletne rozwiązania do optymalizacji czasu przezbrojenia

Zdaniem ekspertów ROEMHELD systemy mocowań współpracujące z siecią są również w stanie sprostać wymaganiom zwiększonej automatyzacji wokół prasy. Według nich coraz więcej operatorów pras dostrzega potrzebę optymalizacji czasu przezbrajania i chce kompletnych rozwiązań: „Zapotrzebowanie na kompletne systemy do szybkiej wymiany narzędzi z systemami szybko-złącznymi, listwami rolkowymi, konsolami i wózkami transportowymi będzie nadal rosło”.

ROEMHELD: optymalizacja czasu przezbrojenia w procesie formowania blach, przetwórstwie tworzyw sztucznych i gumy.

Specjaliści z zakresie optymalizacji czasów przezbrojeń narzędzi z firmy ROEMHELD bazując na ogromnym protfolio swoich produktów są wstanie rozwiązać de facto każde zagadnienie z zakresu mocowania narzędzi w procesie formowania blach, przetwórstwie tworzyw sztucznych i gumy. Magnetyczne, hydrauliczne i elektromechaniczne systemy mocujące są możliwe do stosowania w różnych konfiguracjach i optymalizują procesy zarówno w produkcji jednostkowej jak i seryjnej. 

Produkty służące optymalizacji czasu wymiany narzędzi takie jak wózki do wymiany narzędzi, listwy rolkowe, konsole transportowe z napędem uzupełniają ofertę.

O GRUPIE ROEMHELD:

Niezależnie od tego, czy chodzi o samoloty, samochody, obrabiarki czy obudowy do smartfonów: technologie i produkty Grupy ROEMHELD są wykorzystywane do produkcji wielu przedmiotów przemysłowych i towarów dla konsumentów końcowych już od ponad 60 lat.

Wydajne rozwiązania w zakresie technologii mocowania elementów obrabianych, a także narzędzi do przetwórstwa metalu i tworzyw sztucznych stanowią trzon stale rosnącego portfolio. Uzupełnieniem są komponenty i systemy technologii montażu i obsługi, techniki napędowej i blokad wirników turbin wiatrowych.

Oprócz szerokiej gamy około 30 000 pozycji katalogowych, Grupa ROEMHELD specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów i jest uznawana na całym świecie za jednego z liderów rynku i jakości.

Innowacja poprzez tradycję: ROEMHELD wywodzi się z odlewni Friedrichshütte założonej w 1707 roku, która wciąż należy do grupy ROEMHELD i jest jedną z najstarszych aktywnych firm przemysłowych w Niemczech.

Zarządzana przez właścicieli grupa firm zatrudnia około 560 osób w trzech lokalizacjach w Laubach, Hilchenbach i Rankweil / Austria i jest reprezentowana przez firmy usługowe i handlowe w ponad 50 krajach. Dzięki klientom, w szczególności z branży inżynierii mechanicznej, motoryzacyjnej, lotniczej i rolniczej, Grupa ROEMHELD osiąga roczną sprzedaż ponad 110 milionów euro.