Moduły dla ergonomicznej manipulacji detali oraz elastycznych stanowisk montażowych.

STARK digitalizuje technologię wykorzystującą punkt zerowy do automatyzacji i przemysł 4.0(Industrie 4.0.)

Kompaktowa, lekka i łatwa w transporcie maszyna o konstrukcji portalowej wykonana jest z profili aluminiowych i napędzana jest napędem liniowym ROEMHELD. Skonstruowana została przede wszystkim do stosowania w warsztatach produkcyjnych, przy produkcji prototypów i w serwisach.

Grupa prezentuje ponadto produkty służące do ergonomicznej manipulacji detali i komponentów w celu utworzenia elastycznych i mobilnych montażowych stanowisk pracy. Można je konfigurować indywidualnie za pomocą elastycznych i połączonych ze sobą modułów oraz w każdym momencie dopasować do ciągle zmieniających się wymagań. Dla w pełni zautomatyzowanego montażu prezentowana jest również seria elektrycznych elementów mocujących poszerzona ostatnio o nowe modele.

Do tego dochodzi system mocowania z punktem zerowym STARK, który postrzegany jest jako prekursor digitalizacji procesów przezbrajania i wykorzystania idei przemysłu 4.0. Modele cieszącej się powodzeniem serii STARK.connect ze zintegrowanym systemem czujników określają niezawodnie i bez zakłóceń dany stan mocowania. Informacje te sygnalizowane są za pomocą diod LED oraz przesyłane za pośrednictwem interfejsów cyfrowych do sterownika SPS.

Za pomocą systemów mocowania z punktem zerowym detale mogą być mocowane i powtarzalnie dokładnie pozycjonowane w trakcie całego procesu produkcyjnego – począwszy od centrum obróbczego, a skończywszy na stanowisku montażowym, nawet w środowiskach spawalniczych.

ROEMHELD wystawia się na targach Motek w hali 4 na stoisku 4520.

Mobilnie, elektrycznie, elastycznie konfigurowalnie: koncepcja nowej prasy montażowej.

Nowa mobilna i elektryczna prasa mntażowa oferowana jest w wersji stołowej lub w wersji z ramą z regulacją wysokości i zapewnia siły łączenia rzędu do 6 kN. Dzięki funkcjonalnym i elastycznie konfigurowalnym rozwiązaniom technicznym umożliwia ona realizację takich operacji, jak dociskanie, wyoblanie i doszczelnianie detali. Ponadto wspomaga ona procesy montażowe poprzez unieruchamianie, pozycjonowanie, blokowanie lub mocowanie sprężyn. Prasa montażowa wyposażona w sterowanie modulog, uruchamiana jest jednoręcznie przyciskiem lub, w przypadku podwyższonych wymagań w zakresie bezpieczeństwa, dwuręcznie.

Indywidualna konfiguracja poszczególnych elementów montażowych

Uzupełnieniem tej nowości są prasy montażowe modupress firmy ROEMHELD, za pomocą których wykonywać można zamknięte siłowo połączenia wielu elementów. Przedsiębiorstwo oferuje system złożony z elementów idealnie dopasowanych do siebie, które, w zależności od potrzeb, mogą być ze sobą indywidualnie zestawiane w odpowiadającą wymaganiom prasę montażową. Do wyboru są modele w kształcie portalu oraz w kształcie litery C, z napędami hydraulicznymi lub elektrycznymi, o skokach w zakresie od 100 do 400 mm i siłach nacisku wynoszących od 7 do 100 kN.

Maksymalna dbałość o zdrowy kręgosłup: manipulacja detali i stanowiska montażowe z programu modulog

Również modułowo zbudowana jest seria produktów modulog. Dzięki jej komponentom zmienne wymagania stawiane manipulacji detali oraz elastyczna organizacja stanowisk montażowych nie stanowią żadnego problemu. Różnorodne moduły służące do podnoszenia, obracania, przechylania, unieruchamiania i przemieszczania detali są do siebie dopasowane i pozwalają na dowolne łączenie ich ze sobą. Indywidualnie dopasowane do detalu elementy mocujące zapewniają, że detale mogą być mocowane i powtarzalnie dokładnie pozycjonowane w trakcie całego procesu produkcyjnego. Na bazie modułów powstają w ten sposób w mgnieniu oka wózki transportowe, stoły robocze z regulacją wysokości lub stanowiska robocze do ręcznego, a nawet częściowo zautomatyzowanego montażu.

Stanowiska robocze można dowolnie konfigurować za pomocą modułów. Mogą one być dopasowane do indywidualnych wymagań pracownika i optymalizowane pod kątem ergonomii, bezpieczeństwa, czasów przebiegów i wydajności. W każdym momencie można w łatwy i szybki sposób wdrożyć zmiany lub rozszerzenia.

Dzięki elastycznej i kompaktowej konstrukcji powstają środowiska pracy zapewniające idealny dostęp do detalu, bez niewygodnych krawędzi, dzięki czemu pracownik może wykonywać montaż w najlepszej, ergonomicznej pozycji.

Jednocześnie rośnie jakość i szybkość wykonywanej pracy.

Komponenty o masie do 600 kg są mechanicznie lub elektrycznie ustawiane w ergonomicznej pozycji montażowej po wciśnięciu przycisku ręcznego lub nożnego. Czujniki dostarczają na życzenie informacji o detalu oraz o prawidłowej pozycji mocowania. W zakresie doprowadzenia sygnału i energii można skorzystać z modułu obrotowego ze złączem przepustem dla mediów, dzięki któremu detale są dostępne ze wszystkich stron i mogą być w nieskończoność obracane w obydwu kierunkach.

Nowe elektryczne elementy mocujące do w pełni zautomatyzowanego montażu

Do zastosowań w pełni zautomatyzowanych procesach montażowych ROEMHELD prezentuje cały szereg komponentów elektrycznych ze swego asortymentu cyfrowej technologii mocowania. Przynależą do niego siłowniki podporowe, całkowicie nowy docisk dźwigniowy oraz rozszerzona o dwa nowe rozmiary konstrukcyjne seria docisków skrętnych. Nadają się one szczególnie do mocowania detali, w których punkty mocujące muszą być wolne do umiejscowienia i ewakuacji detalu. Elementy mocujące są idealne do zastosowań w środowisku hydraulicznym oraz w ramach urządzeń zautomatyzowanych lub gdy siła mocująca ma pozostać zachowana po odłączeniu doprowadzenia energii.

Digitalizacja systemów mocowania z punktem zerowym dla automatyzacji oraz idei przemysłu 4.0.

System z punktem zerowym STARK.connect wyposażony jest w całkowicie zintegrowany system czujników. . Rozróżnia on pomiędzy stanami mocowania ,”zamocowany bez trzpienia mocującego” „trzpień mocujący zamocowany ” oraz „odmocowany”. Wszystkie sygnały są przesyłane poprzez wyjścia PNP do sterownika SPS. Oprócz tego stan mocowania sygnalizowany jest po tylnej stronie elementów za pomocą diod LED

System szybkomocujący mocuje i zwalnia detal w sposób pneumatyczny i charakteryzuje się kompaktową konstrukcją, a także krótkimi czasami mocowania i zwalniania przy jednocześnie wysokich siłach mocujących: już przy ciśnieniu o wartości 5 barów osiąga siłę dociągu od 3kN do max. siły mocowania 10kN.

Stosowany jest wszędzie tam, gdzie detale, przyrządy, palety i elementy maszyn muszą być niezawodnie, szybko, automatycznie i precyzyjnie powtarzalnie łączone z obrabiarkami, robotami i manipulatorami. Dzięki swej solidnej konstrukcji oraz odpowiednio zabezpieczonemu układowi elektronicznemu system z punktem zerowym nadaje się szczególnie do zastosowań w środowiskach zgrzewalniczych/spawalniczych.

Mechanizm kompensacyjny gwarantuje optymalne przyleganie współpłaszczyznowe.

STARK.connect charakteryzuje się pływającym mocowaniem z aktywnym dociągiem, które gwarantuje optymalne współpłaszczyznowe przyleganie detalu. Szczególna konstrukcja umożliwia ukośne wsuwanie pod kątem i wysuwanie trzpienia. W przypadku zmian na detalu, na przykład na skutek zmiany temperatury, mechanizm mocujący może to wyrównać w odpowiednim kierunku.

Dzięki mechanizmowi kompensującemu STARK.connect może kompensować błędy pozycjonowania wynoszące do 1,5 mm. Trzpień mocujący dociągany jest automatycznie i z dużą siłą. W ciągu pół sekundy system mocuje i blokuje za pomocą sprężyn, a jego siła wzmacniana jest pneumatycznie.

Liczne elementy serii produktów modulog przeznaczonych do podnoszenia, obracania, przechylania, unieruchamiania i przemieszczania detali są do siebie dopasowane i pozwalają na dowolną ich wzajemną konfigurację kombinowanie (Fot: ROEMHELD).
Koncepcja nowej mobilnej prasy montażowej portalowej ROEMHELD jako wersja do zabudowy na stole (Fot: ROEMHELD).
System z punktem zerowym STARK.connect wyposażony jest w całkowicie zintegrowany system czujników